tevrenDesign © 2017 All Rights Reserved. Site kullanım koşulları için bu metni okuyunuz!

Özlem TOKASLAN, 1973 İzmirli bir ailenin çocuğu olarak İzmir’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Henüz sekiz yaşında Müşfik Kenter’in oynadığı “Bir Garip Orhan Veli” adlı eseri tesadüfen seyredip büyülendi ve tiyatro oyuncusu olmaya karar verdi. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümüne girdi. Okul yıllarında Nazım Hikmet RAN’dan “İnek”, Refik Erduran’dan “Cengiz Han’ın Bisikleti”, William Shakespeare’den  “Macbeth” gibi oyunlarda çalıştı. 1997 yılında mezun oldu ve aynı yıl Van Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. 2005 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu. Hala Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosunda çalışmalarına devam etmektedir.

Van’da görev yaptığı sürece çocukların tiyatroyla buluşması için pek çok çalışma yürüttü. Yönettiği ilk çocuk oyunu olan, “Masallarla Yeniden” oyunun afişini çocukların tasarlaması için resim yarışması düzenledi. Çocukların bizzat sahne aldığı ilk tiyatro şenliğini çalışma arkadaşlarıyla birlikte organize etti. Şenliğin gelenekselleşmesi için yürütülen çalışmalarda etkin görev aldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak “Tiyatro ve Canlandırma” derslerine girdi.

2011’de Van’da yaşanan deprem felaketinin ardından 11. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nin projenin tasarımını ve genel koordinatörlüğünü üstlendi. Deprem sonrası gerçekleşen bu şenliğin tüm üretim süreçlerini konu olan “Bir yokmuş bir varmış” adlı belgeselin proje tasarım ve yapımcılığını gerçekleştirdi.

Hayatı boyunca hediye edilen iki şeyden dolayı mutluluk duyar; biri, oyun yazarı Funda Özşener’in kendisine ithaf ettiği, “Sevgili Hayat” oyunu diğeri ise, Van’da sanat atölyelerine katılan depremzede bir çocuğun kardeşleriyle evde bulup buluşturdukları malzemelerle yaptıkları kukladır.

  • Date
    June 21, 2017
sahte saatler